State Officers (2020-2021)

Nick NielsonState Deputy

Rev. Erik J RichtsteigState Chaplain

William “Bill” KellyState Secretary

Ryan GraveleyState Treasurer

Francisco “Frank” CarmonaState Advocate

Alex TarazonState Warden

Gregory A. Keller, PSDImmediate Past State Deputy

State Team Helpers

Rev. James E BlaineState Chaplain Emeritus

John Wainscott, PSDState Council Advisor

Karl VanMaren, FDDExecutive Secretary..

District Deputies (2020-2021)

…and District Wardens (2020-2021)

District 1 DeputyAndy Beck

District 2 DeputyPaul Tinker

District 3 DeputyLarry Page

District 4 DeputyJohn Chavez

District 5 DeputyLarry Zubel

District 6 DeputyMike Middlemiss

District 6 WardenJerry Angus, FDD

District 7 DeputyTim Soran, Jr.

District 8 DeputyMark Meredith

District 9 DeputyBrian Duncan

District 9 WardenAlex Aerts

District 10 DeputyMark Dylla

District 11 DeputyFrank Lesar

District 11 WardenJohn Steffen

Upcoming Events

Nov
29
Sun
all-day FIRST SUNDAY OF ADVENT
FIRST SUNDAY OF ADVENT
Nov 29 all-day
http://www.usccb.org/about/divine-worship/liturgical-calendar/upload/2021cal.pdf
Nov
30
Mon
all-day DEADLINE: KofC – Essay Contest –...
DEADLINE: KofC – Essay Contest –...
Nov 30 all-day
KofC – Essay Contest – Catholic CitizenshipGuidebook: https://www.kofc.org/en/resources/faith-in-action-programs/community/catholic-citizenship-essay-contest/4202-ea-essay-guide.pdfState Chairman William McCauley: https://utahknights.org/knight/william-mccauley/Topic: In an essay of 500-750 words, discuss how trusting in God during a difficult time has helped you or someone you know find[...]
Dec
1
Tue
all-day Link: Fraternal Success Planner ...
Link: Fraternal Success Planner ...
Dec 1 all-day
Easily PRINTABLE: https://files.constantcontact.com/716460b3001/ddbe02d2-06af-4c21-bbb6-55b95ed09def.pdf  Better Viewing (side-by-side pages): https://www.kofc.org/un/en/resources/membership/fraternal-leader-success-planner5033.pdf  Color Coding:Forms or Event Deadlines {RED} 2020-2021Important Dates {GOLD} 2020-2021  Membership Activities {GREEN} 2020-2021  Supreme Office Events {TAN} 2020-2021  Programming Activities {PURPLE} 2020-2021(Colors the same as 2019-2020.)
Dec
5
Sat
10:00 am Coats for Kids (Council 14399 & ...
Coats for Kids (Council 14399 & ...
Dec 5 @ 10:00 am – 2:00 pm
Sat. 12/5/2020 10 AM – 2 PMDate: December 5, 2020Time: 10:00 am to 2:00 pmEvent: Coats for KidsHost: KofC Council 14399Location: Holy Family Parish  1100 E. 5550 S.Ogden, UT 84403
12:45 pm 123-CUF, Virtual/English, Suprem...
123-CUF, Virtual/English, Suprem...
Dec 5 @ 12:45 pm – 1:45 pm
This is for the NEW Exemplification of Charity, Unity and Fraternity (2020).12:45 PM – "waiting room" opens1:00 PM – Ceremonial starts, about 45 minutes.~~The Supreme Council will be hosting a number of scheduled Exemplifications of[...]
1:45 pm 123-CUF, Virtual/French, Supreme...
123-CUF, Virtual/French, Supreme...
Dec 5 @ 1:45 pm – 2:45 pm
IN FRENCH!This is for the NEW Exemplification of Charity, Unity and Fraternity (2020).1:45 PM – “waiting room” opens2:00 PM – Ceremonial starts (lasts 45 minutes).~~Contact your council’s Grand Knight or Financial Secretary for the registration[...]
5:00 pm Coats for Kids (Council 602)
Coats for Kids (Council 602)
Dec 5 @ 5:00 pm – 7:00 pm
Council 602 Coats for Kids distribution.

Program Directors & Chairmen (2020-2021)

APSC ChairmanSK Rayfel M Bachiller, FDD

Athletic Events Chairman is Vacant (Ask State Secretary)

Awards/Report Forms DirectorSK Bill Kelly, FDD

Campaign for People with Intellectual Disabilities Chair is Vacant (Ask State Secretary)

Carmelites ChairmanSK George Jockisch

Ceremonials Director SK Karl Van Maren, FDD

Coats for Kids Chairman SK John L. Klinetop

College Councils Coordinatoris Vacant (Ask State Secretary)

Community Director SK Tim I Lozano

Council Reactivation ChairmanSK Bill Kelly, FDD

Council RetentionSK Bill Kelly, FDD

Devotional Chairman is Vacant (Ask State Secretary)

Disaster Response CoordinatorSK Richard M Vigor , FDD

Essay Contest ChairSK William McCauley, FM

Faith Director SK John R Valdez, FDD

Family Director (REQUIRED) SK Timothy L. Soran, Jr.

Fisher House Chairman SK Rayfel M Bachiller, FDD

Free Throw Co-Chairman John J. Miller

Free Throw Co-Chairman SK Ron R Mecham, FDD

Health Services Chairmanis Vacant (Ask State Secretary)

Hispanic Council Growth Coordinator SK Gabino Chacon Escarcega

Historian SK Andrew Airriess, PSD

Insurance Promotion Chairman SK Nick Nielson

Life Director SK Robert C Van Parys

Marian Prayer Program Chairman SK Gregory A Keller, PSD

McGivney Guild Chairman SK Chuck E Dover Jr, FVSM, PSD

Membership DirectorSK Ryan S Graveley

Membership Retention Chair SK Frank Carmona, FDD, FM

New Council Development SK Gregory A Keller, PSD

Newsletter Editor SK Brian R. Duncan

Online Membership Chairman SK Andrew Airriess, PSD

Perpetual Memorial Fund SK Bill Kelly, FDD

Poster Contest Chairman SK William McCauley, FM

Program Director SK Alex J Tarazon

Promotional Sales Chair SK Art A Grant

Public Relations Chairman SK Andrew Airriess, PSD

Round Table Chairman SK Bill Kelly, FDD

Safe Environment Coordinator SK Frank Carmona, FDD, FM

Science Fair Chairman SK Joseph B Ligori, PSD, FM

Scouting Chairman SK Ray Salazar, FDD

Silver Rose Chairman SK Mark R Meredith

Soccer Challenge Chairman SK James “Mac” McManaman

Special Olympics Coord. 1 SK David Matyjasik

Special Olympics Coord. 2 SK Bill J Bonn III

State Scholarship Chairman SK Chuck E Dover Jr, FVSM, PSD

Training/Education DirectorSK Jerry W Angus, FDD

Veterans Affairs ChairmanSK Joseph R Bouley

Vocations Chairman SK John R Valdez, FDD

Web Master Chris Hood

Young Adult Outreach Chairmanis Vacant (Ask State Secretary)

Youth Director SK Frank Carmona, FDD, FM

 

PSD = Past State Deputy, FDD = Former District Deputy, FSVM = Former Vice Supreme Master, FM = Former District Master, SK = Sir Knight (a Fourth Degree Knight)

Councils

NumberCouncil NameLocationGrand Knight
602Salt LakeCathedral of the Madeleine - Salt Lake CityRene Contreras
777OgdenSt. Joseph’s – OgdenSK Jerry F Bedel
1129St. Mary'sPark City & HeberRobert G Dieringer
1136Fr. EscalanteSt. Francis of Assisi – Orem / ProvoSK Alex J Tarazo
2611St. AnthonyHelperSK John R Flores
5214Bishop HuntSt. Francis Xavier – KearnsGeorge H Jockisch
5347Father DeSmetFather DeSmet - Brigham CitySK George D Fuller
5502St. Olaf’sSt. Olaf - BountifulSK Joe A Nesi
6010St. Rose of LimaLaytonSK Dennis A Martinez
6147Msgr. GiavonnoniNotre Dame de Lourdes – PriceSK Tim J Peczuh FDD
6739St. Marguerite’sTooeleSK Thomas M Goonan
6966Corpus ChristiBlessed Sacrament – SandySK Mike A Carmody
7401Bishop ScanlanSt. James the Greater – VernalRichard J Babin
7961St. Joseph the WorkerSt. Joseph the Worker – West JordanMichael A Anglin
8350St. Peter and PaulWest ValleySK Jose L Munoz
8606Msgr. Edward F. DowlingSt. Peter – American ForkRogelio Castaneda Jr
9561Fr. DominguezPaysonMichael E Hacking
9731Our Lady of LourdesMagnaSK Anthony K Moore
9849St. JamesSt. James the Just – OgdenSK Michael A Sweetland
10304St. Martin de PorresTaylorsvilleOrlando R Montoya
10733Vic GiassonSt. George Parish – St. George & KanabSK Louis Mandrigues
11246Fr. Joseph ValineChrist the King – Cedar CitySK David A Webb
11479St. Thomas MoreCottonwood HeightsSK Larry E Page
11812San FelipeWendoverNo Information Provided
12181Mother Teresa of CalcuttaSt. John the Baptist – DraperSK Steven J Thatcher
12264St. PatrickSt. PatrickSK Larry T Martinez
12959St. Thomas AquinasLoganCory L Meacham
13297St. Vincent’sSt. Vincent de Paul – HolladaySK Gary A Cabana
13646St. Therese of the Child JesusMidvaleCharlie B Millard
14239St. AndrewRivertonSK Chris C Barrera
14399Bishop Joseph L. FederalHoly Family – South OgdenSK Wilber L Meier JR
14764Fr. Thomas CraftSt. Catherine of Sienna – Salt Lake CitySK Richard L Green ESQ
15418St. AmbroseSalt Lake CitySK Dick F Hall
15741Our Lady of GuadalupeSalt Lake CityNo Information Provided
16006Sacred HeartSalt Lake CityNo Information Provided
16127Deacon Douglas R. SligerHill Air Force BaseSK Richard H Houghton
17140Immaculate ConceptionCoppertonAlex Aerts

Assemblies

NumberNameLocationCouncilsFaithful Navigator
1144Father Francisco Atanasio DominguezWestern Salt Lake Valley5214, 7961, 8350, 10304Tom Johnson
1146Father EscalanteUtah Valley1136, 8606, 9561John Chavez
1429Rt. Rev. Msgr. Patrick M. CushnahanGreater Ogden Area777, 5347, 6010, 9849, 12959, 14399, 16127Andy T Beck
1570CarbonEastern Utah2611, 6147, 7401Gene Vea, FDD
2393Bishop ScanlanSt. George10733George D’Apuzzo
2577Reverend Thomas J. MeersmanSandy6966, 11479, 12181, 13297, 13646, 14239William (Bill) Kelly, FDD
2636Padre PioPark City, East Salt Lake1129, 14764, 15418Stacey A Yeager
3501Saint John Paul IICedar City11246Lawrence A Delgado
3586Rev. Msgr. Robert C. PollockBountiful and Northern Salt Lake Area602, 5502, 12264, 15741, 16006SK Joe Bouley
3758Monsignor John J. SullivanTooele6739, 9731, 11812, 17140Barry B Stine

Living Past State Deputies of Utah

 

1984-1986 State DeputySK Michael T Cosgrove, PSD

1994-1996 State DeputySK Rholand E Lange, PSD, FM

1996-1998 State DeputySK Joseph B Ligori, PSD, FM

2000-2002 State DeputySK Sidney L Cowand, PSD

2002-2004 State DeputySK John P Wainscott, PSD, FSD

2004-2006 State DeputySK James N Leccia, PSD, FM

2006-2008 State DeputySK Chuck E Dover Jr, PSD, FVSM

2008-2009 State DeputySK Douglas P Shane, PSD

2009-2010 State DeputySK Chuck E Dover Jr, PSD, FVSM

2010-2012 State DeputySK Ray L Lopez, PSD

2012-2014 State DeputySK Bob E Masse, Jr., PSD

2014-2016 State DeputySK Jerry P Hanten, PSD

2016-2018 State DeputySK Andrew Airriess, PSD

2018-2020 State DeputySK Gregory A Keller, PSD

 

PSD = Past State Deputy, FSD = Former Supreme Director, FSVM = Former Vice Supreme Master, FM = Former District Master, SK = Sir Knight (a Fourth Degree Knight)

All Past State Deputies of Utah

1905-1906 State DeputyGeorge J. Gibson, PSD (602)
1906-1908 State DeputyW. L. Maginnis, PSD (777)
1908-1909 State DeputyJames W. Killeen, PSD (602)
1909-1910 State DeputyThomas J. O’Brien, PSD (602)
1910-1911 State DeputyGeorge J. Gibson, PSD (602)
1911-1913 State DeputyS. A. Maginnis, PSD (777)
1913-1914 State DeputyW. E. Roche, PSD (777)
1914-1915 State DeputyJohn F. Welsh, PSD (1129)
1915-1916 State DeputyDaniel J. Laramie, PSD (602)
1916-1917 State DeputyDr. John J. Galligan, PSD (602)
1917-1918 State DeputyDr. James P. Dineen, PSD (777)
1918-1919 State DeputyS. Abbott Maginnis, PSD (602)
1919-1920 State DeputyRichard C. Treanor, PSD (602)
1920-1921 State DeputyMartin J. O’Connor, PSD (777)
1921-1922 State DeputyRoger I. McDonough, PSD (1129)
1922-1923 State DeputyJames Ivers Jr., PSD (602)
1923-1924 State DeputyRaymond Morrissey, PSD (777)
1924-1925 State DeputyDennis Harrington, PSD (1136)
1925-1926 State DeputyCharles A. Maguire, PSD (602)
1926-1927 State DeputyAustin J. Gibbons, PSD (1129)
1927-1928 State DeputyJohn A. Junk, PSD (777)
1928-1930 State DeputyVere L. McCarthy, PSD (602)
1930-1931 State DeputyJohn V. Fennell, PSD (1136)
1931-1932 State DeputyRaymond Harriger, PSD (777)
1932-1933 State DeputyJohn C. Dwyer, PSD (602)
1933-1934 State DeputyBarney J. Vieta, PSD (2611)
1934-1935 State DeputyHarvey F. Cahill, PSD (777)
1935-1937 State DeputyW. Frank Liston, PSD (602)
1937-1938 State DeputyHarvey F. Cahill, PSD (777)
1938-1940 State DeputyJohn D. Rice, PSD (602)
1940-1941 State DeputyWilliam F. Fisher, PSD (777)
1941-1942 State DeputyCharles B. Nelson, PSD (602)
1942-1943 State DeputyAlbert Batiste, PSD (2611)
1943-1944 State DeputyCharles B. Nelson, PSD (602)
1944-1946 State DeputyEdward W. Brophy, PSD (777)
1946-1947 State DeputyJohn Mooney, PSD (602)
1947-1948 State DeputyJoseph B. Bonacci Jr., PSD (2611)
1948-1949 State DeputyDr. C. O. Robinson, PSD (602)
1949-1950 State DeputyHenry Valdez, PSD (777)
1950-1951 State DeputyTom Perrero, Sr., PSD (2611)
1951-1952 State DeputyHenry A. Poce, PSD (777)
1952-1953 State DeputyW.R. Rita, PSD (1136)
1953-1954 State DeputyHenry Hansmann, PSD (602)
1954-1955 State DeputyAnthony V Bonacci, PSD (2611)
1955-1956 State DeputyMick ProFaizer, PSD (777)
1956-1957 State DeputyFrank J. Becker, PSD, FM (1136)
1957-1958 State DeputyMike George, PSD (602)
1958-1959 State DeputyVirgil Moore, PSD (777)
1959-1960 State DeputyMike George, PSD (602)
1960-1961 State DeputyJulius L. Zaccardi, PSD (1136)
1961-1962 State DeputyRoyal V. Coburn, PSD (777)
1962-1963 State DeputyJoseph P. Fitzgerald, PSD (602)
1963-1965 State DeputyL. Wilson Thomas, Jr., PSD (1136)
1965-1966 State DeputyTranquilino Otero, PSD (5214)
1966-1968 State DeputyRobert F. Phillips, PSD (5214)
1968-1969 State DeputyJames M. Shulsen, PSD (5502)
1970-1972 State DeputyJames F. Dailey, PSD (602)
1972-1973 State DeputyVincent Kelly, PSD (5347)
1973-1974 State DeputyLawrence Cunningham, PSD (1136)
1974-1976 State DeputyRobert Frost, PSD (5502)
1976-1978 State DeputyEdwin R. Schulfer, PSD, FVSM, FM (6010)
1978-1980 State DeputyThomas J. O’Grady , PSD (5347)
1980-1982 State DeputyRobert E. Sorensen, PSD, FM (5214)
1982-1984 State DeputyToby Trujillo, PSD (5214)
1984-1986 State DeputyMichael T. Cosgrove, PSD (5347)
1986-1988 State DeputyJ. Robert Lavery, PSD, FM (5347)
1988-1990 State DeputyRichard A. Kane Jr. , PSD, FM (602)
1990-1992 State DeputyHenry C. Carlson, PSD, FM (9849)
1992-1994 State DeputyKen Hults, PSD (1136)
1994-1996 State DeputyRholand E. Lange, PSD, FM (5347)
1996-1998 State DeputyJoseph B. Ligori, PSD, FM (6966)
1998-2000 State DeputyDan W. Higgins, PSD (602)
2000-2002 State DeputySidney L. J. Cowand, PSD (7961)
2002-2004 State DeputyJohn P. Wainscott, PSD, FSD (6966)
2004-2006 State DeputyJames N. Leccia, PSD, FM (10304)
2006-2008 State DeputyCharles E. Dover Jr., PSD, FVSM, FM (10304)
2008-2009 State DeputyDouglas Shane, PSD (12181)
2010 State DeputyCharles E. Dover Jr., PSD, FVSM, FM (10304)
2010-2012 State DeputyRay L. Lopez, PSD (1136)
2012-2014 State DeputyRobert J. Masse Jr., PSD (5214)
2014-2016 State DeputyJerald P. Hanten, PSD (14239)
2016-2018 State DeputyAndrew Airriess, PSD (7961)
2018-2020 State DeputyGreg Keller, PSD (9849)

PSD = Past State Deputy, FSD = Former Supreme Director, FSVM = Former Vice Supreme Master, FM = Former District Master