State Officers (2020-2021)

Nick NielsonState Deputy

Rev. Erik J RichtsteigState Chaplain

William “Bill” KellyState Secretary

Ryan GraveleyState Treasurer

Francisco “Frank” CarmonaState Advocate

Alex TarazonState Warden

Gregory A. Keller, PSDImmediate Past State Deputy

State Team Helpers

Rev. James E BlaineState Chaplain Emeritus

John Wainscott, PSDState Council Advisor

Karl VanMaren, FDDExecutive Secretary..

District Deputies (2020-2021)

…and Disrict Wardens (2020-2021)

District 1 DeputyAndy Beck

District 2 DeputyPaul Tinker

District 3 DeputyLarry Page

District 4 DeputyJohn Chavez

District 5 DeputyLarry Zubel

District 6 DeputyMike Middlemiss

District 6 WardenJerry Angus, FDD

District 7 DeputyTim Soran, Jr.

District 8 DeputyMark Meredith

District 9 DeputyBrian Duncan

District 9 WardenAlex Aerts

District 10 DeputyMark Dylla

District 11 DeputyFrank Lesar

District 11 WardenJohn Steffen

Upcoming Events

Jul
7
Tue
5:45 pm 123-CUF, Virtual/French, Supreme...
123-CUF, Virtual/French, Supreme...
Jul 7 @ 5:45 pm – 6:45 pm
IN FRENCH!This is for the NEW Exemplification of Charity, Unity and Fraternity (2020).5:45 PM – “waiting room” opens6:00 PM – Ceremonial starts.~~Contact your council’s Grand Knight or Financial Secretary for the registration link.
Jul
8
Wed
6:45 pm 123-CUF, Virtual/Spanish, Suprem...
123-CUF, Virtual/Spanish, Suprem...
Jul 8 @ 6:45 pm – 7:45 pm
IN SPANISH!This is for the NEW Exemplification of Charity, Unity and Fraternity (2020).6:45 PM – “waiting room” opens7:00 PM – Ceremonial starts.~~Contact your council’s Grand Knight or Financial Secretary for the registration link.
Jul
9
Thu
6:00 pm KofC Webcast: Topic TBD
KofC Webcast: Topic TBD
Jul 9 @ 6:00 pm – 7:00 pm
www.kofc.org/webinarAdditional webinars are scheduled every two weeks for timely topics. The next dates are June 25, July 9, July 23, August 13.Vivat Jesus,Tom McCaffreyVice PresidentFraternal ExcellenceNote: Sent 6/2 with the 6/11 webinar information.
Jul
11
Sat
7:00 am CANCELED: Foursomes for Fisher H...
CANCELED: Foursomes for Fisher H...
Jul 11 @ 7:00 am – 2:00 pm
2020.04.16: Due to COVID-19, the 2020 tournament on 7/11 is canceled.  Mark your calendar for June 19, 2021.   Register by 6/1 to play a round on 9/19/2020: www.FisherHouseGolf.org  ~~2020 Date was July 11th!2019 Information for players:http://utahknights.org/wp-content/uploads/2019/05/20190727-C12181-A2577-Foursomes-for-Fisher-House-Players-Bifold-v40.pdfInformation for sponsors:http://utahknights.org/wp-content/uploads/2019/05/20190727-C12181-A2577-Foursomes-for-Fisher-House-Sponsors-Tri-Fold-v45.pdfFormat:[...]
12:30 pm 123 CUF Spanish/Live
123 CUF Spanish/Live
Jul 11 @ 12:30 pm – 2:00 pm
Registration will begin at 12:30 PM, Degree will start promptly at 1:00 PM. Contact: Rafael Castillo (team coordinator) 801.599.0788 George Jockisch, GK, 801.706.0335 Mike Middlemiss, DD6, 801.550.4835 Jerry Angus, DW6, 801.580.9540 All POC’s are from[...]
Jul
14
Tue
6:30 pm KofC Webcast: Council Officer Qu...
KofC Webcast: Council Officer Qu...
Jul 14 @ 6:30 pm – 7:30 pm
REGISTRATION LINK.This year we will be providing quarterly webcasts with a focus on council growth, retention, and Faith in Action programs. Register now to save the dates (and get email reminders)!Fraternal Training Webcasts are open[...]
Jul
15
Wed
6:00 pm CANCELED 4-Patriotic, Clergy Onl...
CANCELED 4-Patriotic, Clergy Onl...
Jul 15 @ 6:00 pm – 9:00 pm
Candidates are clergy (deacons, priests) only.  All Sir Knights welcome as witnesses.  Timeline:6:00 PM Combined Exemplification of Charity, Unity, Fraternity for any priest, deacon, or seminarian who needs to become a Third Degree Knight.6:30 PM Registration[...]

Program Directors & Chairmen (2019-2020)

Asst. Chaplain (Hispanic Ministry) SK Rev Eleazar Galvan Silva

Athletic Events Chairman is Vacant (Ask State Deputy)

Awards/Report Forms Director SK Nick Nielson

Campaign for People with Intellectual Disabilities Chair is Vacant (Ask State Deputy)

Carmelites Chairman SK Ronnie F Rasmussen

Catholic Citizenship Essay Contest Chairman SK Tom C Giron

Ceremonials Director SK Karl Van Maren, FDD

Coats for Kids Chairman is Vacant (Ask State Deputy)

Community Director SK Tim I Lozano

Council Director is Vacant (Ask State Deputy)

Council Reactivation Chair is Vacant (Ask State Deputy)

Council Retention Chair is Vacant (Ask State Deputy)

Devotional Chairman is Vacant (Ask State Deputy)

Faith Director SK John R Valdez, FDD

Family Director Tim Soran

Fisher House Chairman SK Rayfel M Bachiller, FDD

Free Throw Chairman SK Ron R Mecham, FDD
Hispanic Council Growth Coordinator SK Rafael Castillo

Historian is Vacant (Ask State Deputy)

Insurance Promotion Chairman SK Gregory A Keller

Life Director SK Robert C Van Parys

Marian Prayer Program Chairman is Vacant (Ask State Deputy)

McGivney Guild Chairman SK Chuck E Dover Jr, FVSM, PSD

Membership Director SK James “Mac” McManaman

Membership Director, Asst. (English) SK Andrew Airriess, PSD

Membership Director, Asst. (Spanish) SK Rafael Castillo

Membership Retention Chair SK Bill I Kelly, FDD

New Council Development SK Andrew Airriess, PSD

Newsletter Editor Brian Duncan

Online Membership Chairman SK Nick Nielson

Perpetual Memorial Fund SK Nick Nielson

Poster Contest Chairman SK Tom C Giron

Program Director SK Ryan S Graveley

Promotional Sales Chair SK Art A Grant

Public Relations Chairman SK Andrew Airriess, PSD

Round Table Chairman SK Nick Nielson

Safe Environment Coordinator SK Bill I Kelly, FDD

Science Fair Chairman SK Alfred P Martinez

Scouting Chairman SK Art A Grant

Silver Rose Chairman SK Mark R Meredith

Soccer Challenge Chairman SK Michael Derrick

Special Olympics Coord. 1 SK David Matyjasik

Special Olympics Coord. 2 SK Bill J Bonn III

State Scholarship Chairman SK Chuck E Dover Jr, FVSM, PSD

Veterans Affairs Chair SK Joseph R Bouley

Vocations Chairman SK John R Valdez, FDD

Web Master Chris Hood

Youth Director SK Bill I Kelly, FDD

PSD = Past State Deputy, FDD = Former District Deputy, FSVM = Former Vice Supreme Master, FM = Former District Master, SK = Sir Knight (a Fourth Degree Knight)

Councils

NumberCouncil NameLocationGrand Knight
602Salt LakeCathedral of the Madeleine - Salt Lake CityRene Contreras
777OgdenSt. Joseph’s – OgdenSK Jerry F Bedel
1129St. Mary'sPark City & HeberRobert G Dieringer
1136Fr. EscalanteSt. Francis of Assisi – Orem / ProvoSK Alex J Tarazo
2611St. AnthonyHelperSK John R Flores
5214Bishop HuntSt. Francis Xavier – KearnsGeorge H Jockisch
5347Father DeSmetFather DeSmet - Brigham CitySK George D Fuller
5502St. Olaf’sSt. Olaf - BountifulSK Joe A Nesi
6010St. Rose of LimaLaytonSK Dennis A Martinez
6147Msgr. GiavonnoniNotre Dame de Lourdes – PriceSK Tim J Peczuh FDD
6739St. Marguerite’sTooeleSK Thomas M Goonan
6966Corpus ChristiBlessed Sacrament – SandySK Mike A Carmody
7401Bishop ScanlanSt. James the Greater – VernalRichard J Babin
7961St. Joseph the WorkerSt. Joseph the Worker – West JordanMichael A Anglin
8350St. Peter and PaulWest ValleySK Jose L Munoz
8606Msgr. Edward F. DowlingSt. Peter – American ForkRogelio Castaneda Jr
9561Fr. DominguezPaysonMichael E Hacking
9731Our Lady of LourdesMagnaSK Anthony K Moore
9849St. JamesSt. James the Just – OgdenSK Michael A Sweetland
10304St. Martin de PorresTaylorsvilleOrlando R Montoya
10733Vic GiassonSt. George Parish – St. George & KanabSK Louis Mandrigues
11246Fr. Joseph ValineChrist the King – Cedar CitySK David A Webb
11479St. Thomas MoreCottonwood HeightsSK Larry E Page
11812San FelipeWendoverNo Information Provided
12181Mother Teresa of CalcuttaSt. John the Baptist – DraperSK Steven J Thatcher
12264St. PatrickSt. PatrickSK Larry T Martinez
12959St. Thomas AquinasLoganCory L Meacham
13297St. Vincent’sSt. Vincent de Paul – HolladaySK Gary A Cabana
13646St. Therese of the Child JesusMidvaleCharlie B Millard
14239St. AndrewRivertonSK Chris C Barrera
14399Bishop Joseph L. FederalHoly Family – South OgdenSK Wilber L Meier JR
14764Fr. Thomas CraftSt. Catherine of Sienna – Salt Lake CitySK Richard L Green ESQ
15418St. AmbroseSalt Lake CitySK Dick F Hall
15741Our Lady of GuadalupeSalt Lake CityNo Information Provided
16006Sacred HeartSalt Lake CityNo Information Provided
16127Deacon Douglas R. SligerHill Air Force BaseSK Richard H Houghton
17140Immaculate ConceptionCoppertonAlex Aerts

Assemblies

NumberNameLocationCouncilsFaithful Navigator
1144Father Francisco Atanasio DominguezWestern Salt Lake Valley5214, 7961, 8350, 10304Tom Johnson
1146Father EscalanteUtah Valley1136, 8606, 9561John Chavez
1429Rt. Rev. Msgr. Patrick M. CushnahanGreater Ogden Area777, 5347, 6010, 9849, 12959, 14399, 16127Andy T Beck
1570CarbonEastern Utah2611, 6147, 7401Gene Vea, FDD
2393Bishop ScanlanSt. George10733George D’Apuzzo
2577Reverend Thomas J. MeersmanSandy6966, 11479, 12181, 13297, 13646, 14239William (Bill) Kelly, FDD
2636Padre PioPark City, East Salt Lake1129, 14764, 15418Stacey A Yeager
3501Saint John Paul IICedar City11246Lawrence A Delgado
3586Rev. Msgr. Robert C. PollockBountiful and Northern Salt Lake Area602, 5502, 12264, 15741, 16006Jason C A Francis
3758Monsignor John J. SullivanTooele6739, 9731, 11812, 17140Barry B Stine